Vyhlášení výsledků literární, výtvarné a čtenářské soutěže

datum akce 17.6.2024, před 2 měsíci | vytvořeno: 17.6.2024, před 2 měsíci v rubrice Aktuálně Píšu povídky, píše básně... Ex-libris 2024 a Přečti Hradiště / EU zná své vítěze!

V pondělí 17. června proběhlo ve zcela zaplněném kině Hvězda vyhlášení výsledků literární a výtvarné soutěže Píšu povídky, píšu básně... a Ex-libris 2024, tentokrát na téma Tajemná kniha. Prozaické, poetické, komiksové, ale také výtvarné práce ukázaly, že tajemství patří k našemu životu, ať už tajemství hezká, která je dobré si uchovávat, tak ta těžká, která je dobré sdílet. Obojí pak bylo velkou inspirací a prací mladých literátů i výtvarníků se sešlo nepřeberně! Do letošního 26. ročníku literární soutěže se zapojilo 296 mladých autorů a 19 ročník výtvarné soutěže obohatilo 219 tvůrců. Nejen oceněným zazpívali a zatančili žáci ZUŠ Slovácko a po slavnostním vyhlášení bylo odměnou všem promítání anime filmu Howlův kráčející hrad.

Po celý podzim budou oddělení pro děti zdobit (nejen) oceněná ex-libris.

A v Kině Hvězda jsme společně s Eurocentrem Zlín ocenili také nejlepší čtenářské třídy, které s námi četly Hradiště, ale také EU - letos jsme se snažili přečíst 46.390 mm/stran Kostela Františka Xaverského a 69.000 mm/stran Katedrály Notre-Dame v Paříži. 14 tříd uherskohradišťských čtvrťáků a páťáků bylo skutečnými rekordmany a společnými silami zdolalo výšku kostela 4,5x a katedrály hned 3x! Celkem všech 250 zapojených žáčků přečetlo 212.611 stran!

• S největším počtem přečtených stran/milimetrů z řad čtvrťáků se na 1. místě umístila 4. třída ZŠ Jarošov, kde 15 žáků přečetlo 18.901 stran, tedy 1.260 stran na žáka.
  • S největším počtem přečtených stran/milimetrů z řad páťáků se na 1. místě umístila 5. A z Academic School v Uherském Hradišti, kde 10 žáků přečetlo 15.888 stran, tedy 1.588 stran na žáka.
  • Vyzdvihnout a ocenit musíme také 4. A ze ZŠ Polešovice, kde největším čtenářem a tahounem byla paní učitelka a třída tak přečetla úctyhodných 37.847 stran, tedy 1.645 stran na žáka
  • A v neposlední řadě bychom rády ocenily také 4. třídu z Academic School, kde 11 dětí přečetlo celkem 12.218 stran, tedy 1.110 stran na žáka.

Ve čtvrtek 6. června jsme se také zúčastnili slavnostního vyhlášení krajského kola literární soutěže Kde končí svět, které tentokrát pořádala Knihovna Kroměřížska.  A máme velkou radost, že z 945 příspěvků mladých autorů celého Zlínského kraje se mezi 28 nejlepšími umístilo také pět oceněných z našeho regionálního kola. Gratulujeme Marii Čaňové, Alžbětě Kohnové, Adéle Pokorné, Antonínu Pavelkovi a Natálii Kruté, která se se svým komiksem stala s nejvyšším počtem bodů absolutní vítězkou.

Všem porotcům patří naše velké díky a všem mladým tvořivcům a čtenářům gratulujeme!

Děkujeme: Porotcům Lence Burešové, Miroslavě Čápové, Aleně Kučerové, Aleně Šašinkové, Anně Šimíčkové, Olze Švecové, Vladimíře Černé, Jaroslavu Hrabcovi, Silvii Kupcové, Františku Petrákovi, Jaroslavu Tvrdoňovi, Liboru Vodičkovi a Galerii J. Uprky, Městu UH, ZUŠ Slovácko, Eurocentru Zlín a Lívii Ranocha a Janu Jagošovi - HYGMONT čistnící systémy UH