Virtuální Univerzita třetího věku - VU3V

datum akce 27.9.2023, před 10 měsíci | vytvořeno: 13.2.2023, před 1 rokem v rubrice Aktuálně Šest semestrů Univerzity třetího věku opět virtuálně ve Štěpnicích.

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana nabízí opět od podzimu 2023 studium Virtuální univerzity třetího věku při PEF ČZU v Praze.

Studium probíhá vždy ve 2 semestrech za rok, letním a zimním. Začínáme zimním semestrem 2023.

Studium bude tentokrát zaměřeno na historii a umění.

Seznam jednotlivých témat v šesti semestrech:

1 Umění rané renesance v Itálii  PODZIM 2023

2 České dějiny a jejich souvislosti  JARO 2024

3 Barokní architektura v Čechách PODZIM 2024

SantiniJARO 2025

5 Gian Lorenzo Bernini - genius evropského baroka PODZIM 2025

6 Křesťanská ikonografie a hagiografie JARO 2026

Studia se mohou účastnit posluchači:

• občané České republiky

• důchodového věku (osoba, která dosáhla věku, ve kterém má nárok na pobírání starobního důchodu) nebo invalidní důchodci

V průběhu semestru:

• společná výuka probíhá v konzultačním středisku (v knihovně: Pobočka KBBB Štěpnice, nad Albertem) 1x za 14 dní, vždy ve středu od 10:00 hodin. Výukové materiály ke kurzům jsou posluchačům během semestru kdykoli přístupné přes internet na jejich osobní loginy

• každý kurz obsahuje 6 vyučovacích videopřednášek

• TERMÍNY PŘEDNÁŠEK podzimního semestru 2024:  2. 10., 16. 10., 30. 10.,13. 11., 27. 11., 11. 12. 2024

• Po splnění studijních povinností a absolvování 6 individuálních kurzů se posluchač může v příslušném semestru zúčastnit slavnostní promoce v aule ČZU, kde si převezmou „Osvědčení o absolutoriu U3V“ Slavnostní ukončení je možné také v Uh. Hradišti v KBBB

• Upozornění: pro studium se předpokládá využití PC nebo notebooku, na jiných zařízeních (tablet, mobilní telefon, smart TV, atd.) není zaručena funkčnost přehrávače videopřednášek.

Povinnosti posluchače:

•  uhrazení studijního poplatku v konzultačním středisku ( 500 Kč za 1 kurz- semestr)

• min. 80% účast na společné výuce

• vypracování testu za každou z videopřednášek a závěrečného testu

Přerušení studia:

• kdykoliv během semestru / před novým semestrem (rodinné, zdravotní důvody)

• možné pokračování po přerušeném studiu, přihlášením před kterýmkoliv následným semestrem

Zaujala vás nabídka studia univerzity třetího věku prostřednistvím knihovny a připravená témata?

KE STUDIU SE MŮŽETE PŘIDAT V DALŠÍM SEMESTRU, PŘIHLÁŠKU KE STUDIU SI VYZVEDNĚTE V POBOČCE KBBB VE ŠTĚPNICÍCH v půjčovních hodinách.

Chcete si přečíst podrobnější informace? ZDE

Témata podrobněji:

Umění rané renesance v Itálii

Výukový garant: doc. Mgr. Martin Pavlíček, Ph.D.

Cyklus přednášek z dějin umění, který je věnován raně renesančnímu umění v Itálii, tedy umění spjatému s obdobím 15. století a především s městem Florencie.

České dějiny a jejich souvislosti

Výukový garant: prof. PhDr. Zdeněk Beneš, CSc.

Dovětek v názvu kurzu České dějiny a jejich souvislosti není náhodný. To proto, že české dějiny běžně chápeme jako „naše", tedy české, Čechů. Avšak tyto naše dějiny se trvale odehrávají v mnohačetných a proměňujících se souvislostech národních, státních, kulturních, ale i geografických a klimatických. Bez zřetele k nim je nelze pochopit. Proto kurz chce v míře, kterou jeho plánovaný třísemestrální rozsah umožňuje, na tyto souvislosti upozornit. Je tedy koncipován jako zamyšlení nad základními problémy českého dějinného vývoje a nikoli jako jeho faktografický přehled.

Barokní architektura v Čechách

Výukový garant: doc. Mgr. Martin Pavlíček, Ph.D.

Přednášky odborným pohledem sledují architekturu, která byla vytvořena v době baroka a kterou můžete sami navštívit během svých cest po naší vlasti.

Santini

Výukový garant: doc. Mgr. Martin Pavlíček, Ph.D.

Výukový kurz je věnován významnému českému baroknímu architektovi italského původu Janu Blažeji Santini Aichelovi, s jehož jedinečným dílem se můžeme setkat na mnoha místech naší republiky. V šesti přednáškách se postupně dozvíme o Santiniho životě a budeme sledovat jeho profesní kariéru. Místa, spjatá s jeho tvorbou, která v kurzu společně navštívíme, mohou být zároveň i tipem na zajímavý - nejen prázdninový - výlet. Vydejme se proto společně po mistrových stopách!

Gian Lorenzo Bernini - genius evropského baroka

Výukový garant: doc. Mgr. Martin Pavlíček, Ph.D.

Přednášky odborným pohledem sledují život a dílo neapolského rodáka Giana Lorenza Berniniho - jednoho z nejvýznamnějších umělců evropského baroka.

Křesťanská ikonografie a hagiografie

Výukový garant: prof. PhDr. Ing. Jan Royt, Ph.D., DSc.

Tento kurz se věnuje základům křesťanské ikonografie (obrazopis, nauka o námětech výtvarného umění) a hagiografie (nauka zabývající se popisem života a skutků světců, případně jejich dalším výkladem)