Oddělení pro děti a mládež

to je dětské království v podkroví budovy, které má své zákony a pravidla. Po točitém schodišti vystoupáte až nahoru a ocitnete se mezi trámy, dřevěnými schůdky a lodními lany. Je to místo útulné a dětem se schovávaná v různých výškových úrovních dětského oddělení nesmírně líbí, nejraději mají půdičku - prostor na čtení, povídání a povalování se - ten je úplně až nahoře, ve špičce střechy.

Oddělení pro děti nabízí svým čtenářům, ke kterým nemusí patřit jenom děti, asi 20 tisíc knížek. Maličkým mohou rodiče vypůjčit leporela a obrázkové knížky (které pečlivě hlídá velká čarodejnice). Knihy jsou barevně označeny, aby malí čtenáři snáze rozlišili pohádky od knih o dětech nebo o zvířátkách. Ale i pro starší děti je z čeho vybírat - dobrodružné knihy, fantasy, sci-fi i romantické příběhy, to vše najdete hned naproti. A naučná, encyklopedická literatura? I ta zde má svůj vlastní příbytek.

Zákony dětského království

Do dětského království může vstoupit každý, kdo:

•  má rád knihy a umí s nimi zacházet
  •  předkládá průkaz čtenáře
  •  vrací vypůjčené knihy včas a v pořádku
  •  nehlučí a neubližuje ostatním

V dětském království všichni rádi čtou, krásně myslí, krásně mluví a šíří jeho slávu.

Velmi oblíbené jsou mezi dětmi časopisy. V dětském oddělení najdete Sluníčko, Mateřídoušku, populární Čtyřlístek, ABC, Bobří stopou, Nezbedu, ...

Bezplatný přístup na internet a wifi free mohou využít všechny děti.

Od března 2000 u nás také najdete zvukovou čítanku. Má více než tisíc titulů kompaktních disků a magnetofonových kazet, které obsahují nejoblíbenější dětské knihy ve zvukové podobě. Zvuková čítanka slouží všem dětem, přednostně však dyslektikům a handicapovaným čtenářům. Mezi tituly najdete řadu oblíbených dětských knih, například Maxipsa Fíka, Včelí medvídky, Boba a Bobka nebo Hurvínka. Zvukové knihy i CD s písničkami si děti mohou půjčit vždy na 1 měsíc.

V dopoledních hodinách patří dětské království třídám základních škol. Pro děti a učitele nabízíme dopolední besedy a lekce informatické výchovy na nejrůznější témata . Seznamujeme je se světem knih a literatury, nenásilnou formou chceme ukázat krásu čteného slova a vzbudit zájem o soustavnou četbu.

Konkrétní termín a téma lze objednat na adrese: detske@knihovnabbb.cz.

Pro zvýšení zájmu o čtení pravidelně připravujeme setkání dětí s tvůrci dětských knih, literární a výtvarné soutěže, tradičně se připojujeme i k dalším aktivitám. V Týdnu knihoven pořádáme lampiónová Setkání broučků, k ukončení školního roku minifestival Hradišťské sluníčko a k Mezinárodnímu dni dětské knihy Noc s Andersenem. Zapojujeme se do všech aktivit Klubu dětských knihoven SKIP (měly jsme to štěstí být při jeho zrodu...)

Hledáte nějakou knihu? Podívejte se, jestli ji nenajdete v našem katalogu.

Chcete se stát naším čtenářem? Děti do 15ti let mají většinu poplatků odpuštěnu, platí jen roční čtenářský poplatek 50 Kč a přihlášku za ně podepisují jejich rodiče. Podrobnější informace najdete ve výpůjčním řádu Knihovny BBB.

Den pro dětskou knihu

navazuje na prvorepublikovou akci profesora Václava Františka Suka, který v předvánočním čase nabízel dobré české knihy rodičům a dětem. Od roku 2007 se připojuje k národnímu Dni pro dětskou knihu i naše knihovna. Vždy v sobotu před první nedělí adventní chceme knihovnu představit jako komunitní místo pro celou rodinu s pestrým programem dílniček, divadelních představení a také prodejem knih.

Hradišťské sluníčko

Je malý festival k podpoře dětského čtenářství, který od roku 2000 pořádá oddělení pro děti vždy na konci června před ukončením školního roku.

Noc s Andersenem

vznikla v naší knihovně v roce 2000 - opravené prostory synagogy s půdičkou pro děti přímo vybízely k přespání malých čtenářů.

Setkání broučků s lampiónky

zve už od roku 1999 na Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti malé i velké čtenáře, aby ukončili Týden knihoven. Zároveň připomínáme, jak je hezké a důležité číst si s dětmi před spaním, a to nejen Karafiátovy Broučky. Inspirací ke sletu a průvodu broučků a berušek v převlecích pro nás byla Městská knihovna v Rožnově pod Radhoštěm, kde tato tradice byla v porevoluční době obnovena.

Odkazy na internetové stránky pro děti a mládež

Odkazy na internetové stránky pro děti a mládež - knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana Uherské Hradiště

Seznam časopisů

Seznam časopisů pro děti v naší knihovně.