Kam zmizel zlatý poklad republiky

datum akce 26.5.2016, před 8 roky | vytvořeno: 18.4.2016, před 8 roky v rubrice Aktuálně Beseda se Stanislavem Motlem

Zveme všechny zájemce na setkání se známým spisovatelem, publicistou, reportérem

Stanislavem Motlem

ve čtvrtek 26. května v 18 hodin v čítárně Knihovny BBB.

KAM ZMIZEL ZLATÝ POKLAD REPUBLIKY

Více než šest tisíciletí vzrušuje zlato člověka. Magický žlutý kov, který se stal symbolem krásy, radosti, ale také prokletím, ztělesněnějším zla a temných sil. Zlato dovede udělat z člověka šťastlivce i žebráka. Oslepuje rozum, demoralizuje.

Zlato má však, zejména v této nejisté době, i mimořádnou ekonomickou moc. Není ani divu, že vyspělé země se snaží mít ve svých bankovních sejfech zlata co nejvíce.

Zlatý poklad měla svého času i naše země. Byly to desítky a desítky tun, včetně takřka sedmnácti tun zlatých mincí nevyčíslitelné historické hodnoty.

Tohle však už patří minulosti…

Co se s naším zlatým pokladem, na který se po roce 1918 skládali dávní předkové, vlastně stalo? Jaké byly jeho osudy? A jak tento zlatý poklad souvisí s našimi válečnými hrdiny, kteří bojovali a umírali na nejrůznějších frontách druhé světové války?

ZLATÝ VLAK

Ukradli českoslovenští legionáři poklad ruských carů? Tato otázka vzrušuje historiky a badatele – doslova po celém světě – už řadu desetiletí. Nejnovější zájem o osud ruského carského pokladu, který měl bez stopy zmizet v dramatických letech občanské války po roce 1917, můžeme zaznamenat v loňském a zejména letošním roce a především na ruské mediální scéně.

Po stopách této jedné z největších světových záhad se vydal reportér Stanislav Motl. Řadu týdnů strávil v nejrůznějších archivech. Pročítal svědectví pamětníků. Hovořil s historiky a dalšími odborníky. Hledal a objevoval informace, nové souvislosti. Aby o výsledcích svého pátrání natočil 30minutový film.

Vstupné:  50,-Kč   VSTUPENKY V PŘEDPRODEJI V KBBB (v dosp. odd.) od 12. 5. 2016