ŠTĚPNICE: Druhé setkání s konverzační hrou Řekni mi

datum akce 7.11.2023, před 8 měsíci | vytvořeno: 19.9.2023, před 10 měsíci v rubrice Aktuálně Malá hra, se kterou zvládnete i velká témata.

V čase podzimního rozjímání bychom vás rádi po roce pozvali na druhé setkání s karetní hrou "Řekni mi“. Karetní hra Řekni mi pomáhá zdravotníkům, pečovatelům, sociálním pracovníků i studentům těchto oborů, zdravým i nemocným a jejich rodinám otevírat důležité životní otázky a diskuzi na téma hodnot a přání v souvislosti se závěrem života.

Pojďte se s námi zamyslet nad důležitými otázkami života, včetně odcházení.

Ke společnému povídání nad citlivými tématy vás srdečně zve Knihovna BBB a paliativní tým Uherskohradišťské nemocnice.

Úterý 7. listopadu 2023 v 16:30 v pobočce KBBB ve Štěpnicích, vstup volný.

V případě zájmu se, prosím, přihlaste: stepnice@knihovnabbb.cz, tel. 572 564 387

Konverzační karetní hra Řekni mi:

Z výzkumů víme, že většinu lidí někdy napadlo, co by si přáli v závěru svého života. Málokdo o tom ale někomu řekne. Komunikace o přáních v závěru života je pro mnohé náročná a většina z nás ji nechává až na poslední chvíli. Konverzační karetní hra Řekni mi pomáhá lidem otevírat důležité životní otázky a diskuzi na téma hodnot a přání v souvislosti se závěrem života. Vezměte si na pomoc malou hru, se kterou zvládnete i velká témata.

Když se nám dostane hra do ruky, máme většinou představu, že o takových hlubokých a intimních věcech bychom mluvili jen s nejbližšími lidmi. Pravdou ale je, že o těchto věcech se snáze mluví s lidmi, se kterými si nejsme úplně blízko (kolegové v práci) nebo je dokonce neznáme (hraní na kurzech). Pokud si zkusíme zahrát s rodinou, má hra potenciál velkého dopadu do reálného života. Díky hře můžeme porozumět tomu, co naši nejbližší chtějí a až přijde chvíle, kdy budeme konfrontováni s koncem života, mohou nám informace ze hry pomoci situaci lépe zvládnout.

Více informací o hře Řekni mi se dozvíte zde.

O hře

Většinu lidí někdy napadlo, co by si přáli v závěru svého života. Málokdo o tom ale někomu řekne. Komunikace o přáních v závěru života je pro mnohé náročná a většina z nás ji nechává až na poslední chvíli. Vezměte si na pomoc malou hru, se kterou zvládnete i velká témata.

Konverzační karetní hra Řekni mi vychází z předlohy americké hry Hello (dříve My Gift of Grace). Hra pomáhá zdravotníkům, pečovatelům, sociálním pracovníků i studentům těchto oborů, zdravým i nemocným a jejich rodinám otevírat důležité životní otázky a diskuzi na téma hodnot a přání v souvislosti se závěrem života.

Pro některé “hra” o smrti a umírání může být na první pohled nedůstojná, protože se hraním her máme spojenou určitou banalitu a jednoduchost. Věříme, že pointou každé hry je shoda hráčů v tom hrát férově podle pravidel hry. Pravidla nastavují atmosféru, vstupy a výstupy hry, připravují zázemí pro hraní. A pokud je všichni dodrží, výsledkem je společné učení.

Pravidla Řekni mi byla vytvořena tak, aby hraní proběhlo v bezpečné atmosféře, která bude hráče motivovat opravdu hru hrát a nebát se prozkoumávat všechny její možnosti.

Nenechte se svést dojmem, že hře porozumíte, když se na ni podíváte, případně si přečtete pravdila a pár kartiček. Stejně tak jako třeba s pokerem – kdyby před vás někdo postavil karty a pravidla, poker byste nepochopili. Musíte si ho zahrát a jen tak získáte zážitek ze hry.

Na stejném principu funguje Řekni mi a chcete-li vědět, jestli opravdu funguje až při hraní, hru si zahrajte. Věříme, že po dohrání hry pochopíte, proč je to hra.