Židovský rok v Knihovně BBB (1875-2015)
Budova bývalé židovské synagogy, v níž sídlí Knihovna BBB, slaví v letošním roce 140 let od svého postavení.
Po celý rok 2015 máme naplánovaný projekt, který se jmenuje Židovský rok v Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana. Důvodem tohoto projektu byla skutečnost, že budova, v níž sídlíme, slaví v letošním roce 140 let od svého postavení. Jedná se o jedinou hmotnou židovskou památku na území města, která je navíc vyhlášena za kulturní památku.
Hlavním cílem Židovského roku je přiblížit širší veřejnosti kulturu, zvyky a tradice židovské komunity, která byla do roku 1939 nedílnou součástí Uherského Hradiště. Akce jsme rozdělili tak, aby bylo zastoupeno všechno, a aby se tak židovská kultura prolínala ve všech hlavních uměleckých oblastech.
Plánujeme cyklus přednášek, jejichž lektoři budou popisovat zvyky a tradice, ale třeba i židovskou architekturu, literaturu či film. Chtěli bychom dát prostor i živé kultuře, plánujeme proto koncert vážné hudby. Další oddíl je dramatický, kde chceme dát prostor scénickému čtení. Třešničkou na dortu by měla být židovská svatba v podání prostějovské taneční skupiny RUT na letošních slavnostech vína v neděli.
Uplynulé akce pro Židovský rok v Knihovně BBB
Deník mého bratra & Hudba židovských autorů (20. listopadu 2015)
Scénické čtení z deníků židovského chlapce, jenž prošel Terezínem a zahynul v Osvětimi, ve spojení se skladbami židovských autorů.
Židovská kuchyně (22. října 2015)
Přednáška Zuzany Prudilové spojená s ochutnávkou košer jídla a vína z kuchyně Židovské obce Brno.
Golem v českém filmu (7. října 2015)
Beseda s filmovým kritikem a spisovatelem Pavlem Taussigem.
Židovská svatba (13. září 2015)
Během Slavností vína proběhla ukázka židovské svatby v podání Taneční skupiny RUT z Prostějova.
Klezmerový koncert - RabiGabi a. G (7. května 2015)
Historie židovské komunity v Uh. Hradišti (1. dubna 2015)
Povídání o místní židovské komunitě, která byla až do počátku druhé světové války nedomyslitelnou součástí našeho města.
Židovské zvyky (18. března 2015)
Projdeme židovským kalendářem a dozvíme se, co znamenají a jak se slaví svátky jako je Šabat, Roš hašana, Jom kipur, Sukot, Chanuka, Purim, Pesach a Šavuot.
Tváří v tvář (26. února 2015)
Přednáška o vzniku archivu vizuální historie MALACH, o Nadaci šoa Univerzity Jižní Kalifornie atd. Během přednášky se dozvíme, jak celý archiv vznikl, co bylo počátečním impulzem jeho založení, i o natáčení rozhovorů u nás.
Izrael - cestopisná beseda (14. ledna 2015)
Izrael není jen země komplikovaného soužití mnoha kultur, náboženství, národů... je to i země plná krásných památek, milých a pohostinných lidí, plná přírodních krás. Každý, kdo tuto rozporuplnou a zároveň pozoruhodnou zemi navštíví, je naplněn "duchovnem", které je v této zemi cítit na každém kroku. Stačí se jen otevřít a vnímat... Přednáší Táňa Zavřelová z CK Kudrna.
Historie židovské synagogy
Židovská synagoga byla postavena v roce 1875 a sloužila bohoslužebným účelům početné židovské obce až do druhé světové války. Dne 22. června 1941 byla budova přepadena skupinou gestapa a místních členů Vlajky a totálně zdemolována. Zasvé vzalo veškeré vnitřní vybavení, varhany, křišťálový lustr, bohoslužebné náčiní, matriky, otlučeny byly židovské symboly. Trosky byly polity benzínem a zapáleny, ale protože se nepodařilo celou budovu vypálit, žhářský pokus byl zopakován 12. srpna. Hasičským sborům nebylo povoleno hořící budovu hasit, a tak vydrancovaná synagoga zůstala v ruinách. V listopadu téhož roku tyto ruiny zakoupilo město za 30.000 korun a určilo je ke zbourání.
Více informací o historii synagogy si můžete přečíst zde.
Československá zahraniční armáda - československé legie 1914 - 1920
Beseda Mgr. Františka Trávníčka a Mgr. Evžena Petříka
Napište nám, které tituly byste rádi uvítali v nabídce našich oddělení.