Bedřich Beneš Buchlovan - výročí (1885-2015)

21. dubna 2015 uplynulo 130 let od narození spisovatele, básníka, překladatele, bibliofila, knihovníka a vlastivědného pracovníka, jehož jméno nese Knihovna BBB.

Knihovna BBB a Spolek přátel literatury a knihovny uctili památku 130. výročí narození Bedřicha Beneše Buchovana.

Bedřich Beneš Buchlovan

• narozen 21. dubna 1885
  • zemřel 9. září 1953

Vlastním jménem Bedřich Beneš. Narodil se v Tučapech v učitelské rodině a rozhodl se věnovat stejnému povolání. Do Uh. Hradiště se přistěhoval v roce 1918 a nastoupil jako odborný učitel na měšťanskou školu. Od roku 1926 pracoval i jako městský knihovník.

Svůj život po všech stránkách věnoval knihám. Byl nadšeným bibliofilem, věnoval se knižní kultuře a grafice, sbíral ex-libris, redigoval časopis Bibliofil, připravoval četná bibliofilská vydání. Jako městský knihovník pracoval v letech 1926-1940 a 1945-50. Z knihovny vytvořil kulturní centrum a přitahoval k literatuře zejména mládež. Vděčnost jeho práci vyjádřila uherskohradišťská knihovna tím, že v roce 1992 přijala jméno Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana.

Více informací o Bedřichu Beneši Buchlovanovi si můžete přečíst zde.